środa, 25 września 2019 12:29

Sekc. Artur Samal – bohaterski strażak uratował kobietę zaatakowaną przez agresywnego psa!

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

samalSekc. Artur Samal od blisko 4 lat jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, gdzie pełni funkcję ratownika kierowcy.

 

W dniu 10 sierpnia 2019 roku będąc w czasie wolnym od służby przejeżdżał wraz z rodziną prywatnym samochodem przez miejscowość Moczkowo gm. Barlinek powiat myśliborski. W pewnym momencie na jednym z przydrożnych podwórek zauważył mocno zakrwawioną, siedzącą na schodach do domu kobietę w wieku ok. 70 lat.

Sekc. Artur Samal niezwłocznie zatrzymał samochód i przystąpił do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie ustalając, iż została ona dotkliwie pogryziona przez agresywnego psa (wilczur), który znajdował się na podwórku.

 

Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim bez wahania zabezpieczył psa w pobliskim kojcu uniemożliwiając wydostanie się zwierzęcia, niwelując tym samym ryzyko dalszego ataku na kobietę. Następnie powiadomił służby ratownicze i przystąpił do udzielania pierwszej pomocy.

Dysponując apteczką samochodową oraz porozrywaną odzieżą kobiety zabezpieczył rozległe rany głowy i karku, z których następował bardzo intensywny krwotok. Następnie, w związku z amputacją części dłoni i obfitym krwawieniem z przedramienia, dostępnymi środkami opatrunkowymi zabezpieczył rękę kobiety oraz odgryziony przez psa kciuk.

Dużego wsparcia w postępowaniu z amputowaną częścią ciała udzieliła żona strażaka, która wykonując polecenia funkcjonariusza zabezpieczyła kończynę w foliowym worku
a następnie obłożyła ją kostkami lodu dostarczonymi przez sąsiadów zaatakowanej kobiety.  

Sekc. Artur Samal do czasu przybycia personelu medycznego nadzorował stan dotkliwie pogryzionej kobiety, udzielał jej wsparcia psychicznego oraz stale nadzorował zachowanie agresywnego psa. Po przekazaniu poszkodowanej kobiety pod opiekę przybyłego na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego, jako bezpośredni świadek zdarzenia pozostawał w dyspozycji Policji składając zeznania dotyczące okoliczności zdarzenia.

Postawa funkcjonariusza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskie sekc. Artura Samala zasługuje na słowa uznania. Widząc zagrożenie życia kobiety bez wahania przystąpił do działania ryzykując przy tym swoim własnym zdrowiem i życiem w obronie życia i zdrowia obcej osoby. Jego determinacja i poświęcenie w sposób bezpośredni przyczyniły się do uratowania życia zaatakowanej kobiety.

Gratulujemy bohaterskiej postawy i skutecznej akcji ratowniczej!

Czytany 3789 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 20:08