środa, 16 lipca 2014 18:34

Wspólne ćwiczenia z US ARMY RANGERS Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1Dzień 15 lipca 2014 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim oraz żołnierzy, US ARMY RANGERS.

Tego właśnie dnia w progi drawskiej komendy zawitała kilkunastoosobowa delegacja amerykańskich żołnierzy, którzy przebywają na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.

Wizyta ta obok zaprezentowania sylwetki strażaka Państwowej Straży Pożarnej była doskonałą okazją do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń
i sprawdzenia ramię w ramię swej wytrzymałości psychicznej oraz fizycznej.

W trakcie odwiedzin amerykanom zaprezentowano siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, wyposażenie oraz przedstawiono zakres prowadzonych działań.

Po krótkim wstępie przystąpiono do wspólnych ćwiczeń w trakcie których uczono obcokrajowców m. in. wchodzenia na wspinalnię przy pomocy drabiny hakowej, stosowania technik linowych, operowania prądami gaśniczymi oraz prowadzenia działań z zakresu ratownictwa technicznego.

Ponadto zagraniczni goście mieli możliwość sprawdzenia się w prowadzeniu działań ratowniczych z kosza podnośnika hydraulicznego oraz wspięcia się po ześlizgu strażackim.

W przerwie między zajęciami amerykańskich żołnierzy zaproszono na wspólną kawę
i poczęstowano słodkościami. Była to również okazja do opowiedzenia kilku zdań o sobie.

W trakcie ogólnej rozmowy okazało się, że jeden z amerykanów ma polskie korzenie, ponieważ kilkadziesiąt lat wcześniej jego dziadkowie przyjechali do Stanów Zjednoczonych
i tam się osiedlili.

Jak podkreślił sierżant Wójcik, niestety mimo szczerych chęci nie udało mu się dotąd nauczyć języka polskiego. Na pocieszenie, nasz rodak otrzymał od Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Drawsku Pomorskim strażacką koszulkę i kubek
z symbolami Drawska Pomorskiego.

Kolejną ciekawostką, która wynikła w trakcie rozmowy był fakt, iż jeden z żołnierzy przed wstąpieniem do amerykańskiej armii był strażakiem ochotnikiem w jednej z jednostek na terenie Nowego Jorku.

Jak zaznaczył, w jego rodzinie pożarnictwo jest tradycją zapoczątkowaną przez pradziadka
i kultywowaną do dnia dzisiejszego.

Na chwilę obecną jego ojciec i dwóch braci pełni służbę w amerykańskiej ochronie przeciwpożarowej.

Oznajmił przy tym, iż jego plany życiowe od zawsze wiązały się z armią i dlatego podjął tę niebezpieczną służbę - zaznaczył jednak, że pożarnictwo to jego druga pasja.

Wszyscy zagraniczni goście w ramach podziękowań za odwiedziny otrzymali od Komendanta Powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim turystyczne mapy naszego powiatu, co zaowocowało ogólną dyskusją dotyczącą walorów przyrodniczo – krajobrazowych naszego regionu i tym jak u nas jest pięknie.

Blisko ośmiogodzinna wizyta przebiegała w miłej i przyjacielskiej atmosferze.
W podsumowaniu zajęć żołnierze z US ARMY wielokrotnie podkreślali swe zaskoczenie polską gościnnością i życzliwością, jaką napotykają w naszym kraju oraz to, że jeszcze nigdzie nie byli tak miło przyjęci jak w skromnych progach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Zaznaczyli przy tym, iż wspomnienia
i wrażenia wyniesione z tej wizyty na długo pozostaną w ich pamięci – w naszej z resztą też.

10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10

 

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: KP PSP Drawsko Pomorskie, www.drawskopomorskie.com

Czytany 2408 razy