poniedziałek, 28 lipca 2014 12:27

Groźny pożar w Suliszewie! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 25 lipca 2014 roku o godz. 18.26 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze mającym miejsce na terenie zakładu produkcji węgla drzewnego w miejscowości Suliszewo Gm. Drawsko Pomorskie.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki drawskich służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się rębak mechaniczny oraz przyległe do niego hałdy słomy o wymiarach 30m x 150m x 7 m.

Bezpośrednio zagrożone były przylegające do rębaka hałdy trocin i zrębek drewnianych a także stóg słomy.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zadysponować na miejsce zdarzenia dodatkowe siły i środki w tym autocysternę z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie oraz przystąpić do podawania prądów gaśniczych na płonącą maszynę oraz hałdy słomy.

W związku z niewystarczającą ilością wody gaśniczej pozyskiwanej ze zbiornika wodnego zlokalizowanego na terenie zakładu oraz lokalnej sieci hydrantowej polecono zorganizować punkt czerpania wody na Rzece Drawa w odległości ok. 3 km od miejsca zdarzenia.

W miarę przybywania na miejsce pożaru dodatkowych zastępów straży pożarnej wprowadzano kolejne prądy gaśnicze na płonącą hałdę słomy niwelując tym samym ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiadujące hałdy trocin i zrębek drewnianych oraz stóg słomy.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej w porozumieniu z właścicielem przy pomocy sprzętu mechanicznego przystąpiono do wywożenia słomy na pobliskie pole znajdujące się poza terenem zakładu gdzie kontrolowano proces jej spalania i dogaszano.

Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na 4 miliony złotych zaś wartość uratowanego mienia (bezpośrednio zagrożonego rozprzestrzenieniem ognia) na około 4 miliony złotych.

W trakcie działań podano łącznie 6 prądów gaśniczych i zużyto około pół miliona litrów wody.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających ponad 8 godzin udział brało 15 zastępów straży pożarnej (łącznie 50 strażaków).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

 

Text: kpt. Andrzej Podolak
Foto: www.drawskopomorskie.com, sekc. Łukasz Sołtys, kpt. Andrzej Podolak

 

 

Czytany 2539 razy