środa, 10 grudnia 2014 14:25

Pożar "bardzo duży" w Zarańsku! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 7 grudnia 2014 roku o godzinie 19.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Zarańsko Gm. Drawsko Pomorskie.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki drawskich służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty był cały budynek gospodarczy, w którym magazynowano baloty siana.

Ogień wydobywał się przez wszystkie otwory okienne i bramy wjazdowe.

W chwili podjęcia działań częściowemu zawaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu oraz poważnym odkształceniom i pęknięciom uległa ściana frontowa obiektu.

W wyniku rozpoznania ustalono, że w obiekcie nie przebywają ludzie ani zwierzęta oraz brak jest instalacji elektrycznej.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić 1 prąd piany ciężkiej oraz 2 prądy wody na ognisko pożaru.

W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzono kolejne 6 prądów wody na ognisko pożaru, zorganizowano punkt czerpania wody z Jeziora Zarańsko oraz jej dowożenie. Z uwagi na silne zadymienie, działania prowadzono w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Przy pomocy podnośnika hydraulicznego wykonano otwory w poszyciu dachu (eternit), poprzez które podano 1 prąd wody w natarciu na płonącą drewnianą konstrukcję dachu.

Dokonano również częściowej rozbiórki elementów grożących zawaleniem.

W związku z ryzykiem zawalenia się konstrukcji działania gaśnicze prowadzono z zewnątrz - nie zezwolono na wejście ratowników do wnętrza obiektu.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej kontrolowano proces spalania nagromadzonego siana w taki sposób by ulegało powolnemu spalaniu.

Spaleniu uległo 500 balotów siana składowanych na powierzchni 1600 metrów kwadratowych, straty wstępnie oszacowano na 200 tysięcy złotych.

W działaniach gaśniczych trwających blisko 15 godzin udział brało 13 zastępów straży pożarnej – łącznie 49 strażaków ratowników.

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: kpt. Andrzej Podolak, www.dsi.net.pl

Czytany 1907 razy