piątek, 02 stycznia 2015 14:25

Z płonącego budynku ewakuowano 21 osób! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2W dniu 1 stycznia 2015 roku o godzinie 04.05 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Czaplinek na ul. Rzeźnickiej.

 

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na klatce schodowej i ciągach komunikacyjnych w wielorodzinnym budynku mieszkalnym panuje silne zadymienie.

Sześć osób (5 dzieci i 1 dorosły) zostało ewakuowanych przed przybyciem jednostek straży pożarnej przez osoby postronne i znajdowało się poza obiektem pod opieką innej osoby postronnej.

W oknach oraz na klatce schodowej słychać było wołanie o pomoc i krzyki mieszkańców.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu ewakuacji osób oraz zlokalizowania ogniska pożaru.

W rozpoznaniu ustalono, że paliła się szafa z butami i ubraniami umiejscowiona pod drewnianymi schodami prowadzącymi na poddasze.

Polecono podać 1 prąd wody w natarciu i ugasić pożar.

W związku z trudnościami w dotarciu do osób zagrożonych polecono wywarzać drzwi do lokali mieszkalnych na piętrze a następnie ewakuować lokatorów i przekazywać ich pod opiekę personelu medycznego oczekującego poza obiektem.

W związku z deficytem służb medycznych polecono wspomóc udzielanie pomocy medycznej ewakuowanym osobom przez ratowników KSRG.

Wszyscy ewakuowani na czas oczekiwania na pomoc medyczną zostali zabezpieczeni przed wpływem warunków atmosferycznych i umiejscowieni w pojazdach pożarniczych.

W stosunku do wszystkich 21 ewakuowanych osób zastosowano tlenoterapię, wsparcie psychiczne i zabezpieczono ich przed wychłodzeniem.

Łącznie z zadymionych pomieszczeń ewakuowano (wyniesiono) 15 osób, 6 osób zostało ewakuowanych przed przybyciem zastępów straży pożarnej.

Pogotowie Gazowe przybyłe na miejsce zdarzenia stwierdziło uszkodzenia i nieprawidłowości w instalacji gazowej  w wyniku czego podjęło decyzję o odcięciu dopływu gazu i demontażu gazomierzy.

W wyniku pożaru pęknięciu uległa rura wodociągowa co spowodowało zalanie ciągu komunikacyjnego na poziomie parteru - zakręcono zawór wody.

W związku ze zniszczeniami i odcięciem dopływuwszelkich mediów do obiektu, po konsultacji z władzami samorządowymi nie zezwolono na powrót lokatorów do mieszkań do czasu uprzątnięcia miejsca zdarzenia.

Znaleźli oni schronienie u bliskich oraz w lokalach zastępczych zapewnionych przez samorząd.

W wyniku zdarzenia do szpitala przewieziono 5 osób, pozostali po przebadaniu i zastosowaniu tlenoterapii nie wymagali hospitalizacji.

W działaniach gaśniczych udział brało 12 zastępów straży pożarnej.

  3 3 3 3

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

Czytany 1702 razy