czwartek, 11 czerwca 2015 09:40

Groźny pożar w Czaplinku! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 10 czerwca 2015 roku o godz. 11.49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze wiaty magazynowej w jednym z zakładów produkcyjnych w Czaplinku przy ul. Pławieńskiej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się drewno opałowe, palety i płyty wiórowe składowane w wiacie bezpośrednio przylegającej do obiektu produkcyjnego i innego obiektu magazynowego.

Pracownicy zostali ewakuowani przed przybyciem zastępów straży pożarnej i podjęli próbę gaszenia pożaru.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, odłączyć dopływ energii elektrycznej, wprowadzić 2 prądy piany gaśniczej w obronie zagrożonych obiektów a w miarę przybywania dodatkowych sił i środków wprowadzić kolejne 3 prądy piany gaśniczej w natarciu na ognisko pożaru.

Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono rozbiórkę zwisających elementów konstrukcyjnych wiaty oraz wynoszono nagromadzone drewno.

Do wnętrza obiektu wprowadzono 2 roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu sprawdzenia pomieszczeń pod kątem obecności osób poszkodowanych.

Do wyciągania nagromadzonego drewna wykorzystano 4 wózki widłowe i koparkę.

Z uwagi na słabe ciśnienie w sieci hydrantowej na parkingu przylegającym do J. Drawsko zorganizowano stanowisko czerpania wody, z którego dowożono wodę do miejsca zdarzenia. Po opanowaniu sytuacji pożarowej tlące się drewno rozgarniano i dogaszano.

W wyniku nagłej zmiany kierunku wiatru pojazd GBA 2,5/24 Renault Midlum z JRG PSP Drawsko Pomorskie został objęty gorącymi gazami pożarowymi i częściowo płomieniami w wyniku, czego stopieniu uległa plastikowa owiewka prawych tylnych drzwi w kabinie załogi - pojazd został natychmiast wycofany przez kierowcę i przestawiony w inne miejsce.

W działaniach gaśniczych trwających 6 godzin i 19 minut udział brało 12 zastępów straży pożarnej.

2 2 2 2

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: kpt. Andrzej Podolak, OSP Czaplinek

 

Czytany 2048 razy