piątek, 07 sierpnia 2015 12:47

Pracowity czwartek … Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
1Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim pełniący służbę w dniu 6 sierpnia 2015 roku zapewne na długo zapamiętają tę datę, jako wyjątkowo emocjonujący i wyczerpujący dzień.

Tego właśnie dnia na terenie powiatu drawskiego odnotowano kilka groźnych zdarzeń, z którymi pomimo upału zmuszeni byli się zmierzyć.

O godz. 10.26 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Drawsku Pomorskim przy ul. Fałata.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki drawskich służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że przed wejściem do budynku pali się stos ubrań i pościeli a we wnętrzu budynku mieszkalnego panuje silne zadymienie.

Użytkownicy obiektu, jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej podjęli próbę gaszenia pożaru przy pomocy węża ogrodowego oraz wynieśli poza budynek część płonących rzeczy.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu ugaszenia pożaru wewnętrznego oraz oddymienia obiektu, podaniu 1 prądu wody w natarciu na płonące rzeczy przed wejściem, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie z widoczną raną nosa oraz nogi.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej budynek przewietrzono i sprawdzono pod kątem obecności gazów pożarowych nic nie stwierdzając.

W trakcie prowadzenia działań właścicielka budynku zgłosiła złe samopoczucie (duszność, ból w klatce piersiowej, zdenerwowanie) w związku, z czym niezwłocznie udzielono jej kwalifikowanej pierwszej pomocy a po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego przekazano poszkodowanych pod opiekę personelu medycznego.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej.

O godz. 11.20 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim przyjął zgłoszenie o agresywnych owadach błonkoskrzydłowych w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w którym przebywały dzieci będące na kolonii.

W związku z zagrożeniem stwarzanym przez owady na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że agresywne szerszenie i osy zbudowały gniazda na poddaszu internatu.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawieniu drabiny
i podnośnika hydraulicznego, wprowadzeniu roty zabezpieczonej w ubrania pszczelarskie
i usunięciu gniazd owadów.

Miejsca, przez które owady wlatywały na poddasze uszczelniono pianką montażową.

W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej.

O godz. 14.58 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego
w miejscowości Łabędzie gm. Drawsko Pomorskie.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki drawskich służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte są dwa pomieszczenia użytkowe w wolnostojącym budynku mieszkalnym a we wnętrzu obiektu panuje silne zadymienie.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu dwóch rot w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu sprawdzenia budynku pod kątem obecności osób poszkodowanych, ugaszenia pożaru wewnętrznego oraz oddymienia pomieszczeń.

Na ognisko pożaru podano jeden prąd wody w natarciu oraz drugi w celu schłodzenia butli gazowej wyniesionej z wnętrza obiektu.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej budynek przewietrzono i sprawdzono pod kątem obecności gazów pożarowych nic nie stwierdzając.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.

W trakcie prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w miejscowości Łabędzie, o godz. 15.28 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim przyjął zgłoszenie o pożarze kombajnu zbożowego
w okolicach miejscowości Żabinek gm. Wierzchowo.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych, w tym oficera dyspozycyjnego obecnego przy działaniach w Łabędziu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w trakcie prac polowych doszło do pożaru komory silnika kombajnu zbożowego.

Operator maszyny zdołał zjechać z pola na pobliską drogę, dzięki czemu udało się uniknąć rozprzestrzenienia się pożaru na koszone zboże.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu piany gaśniczej w natarciu na komorę silnika w celu ugaszenia pożaru.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.

O godz. 21.21 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego
w okolicach miejscowości Wąsosz gm. Złocieniec.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem całkowicie objęty jest samochód osobowy VW Passat.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 1 prądu piany gaśniczej w natarciu na płonący pojazd w celu ugaszenia pożaru.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej.

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

Czytany 2074 razy