czwartek, 17 marca 2016 10:38

Tragiczny pożar w Drawsku Pomorskim! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 10 marca 2016 roku o godzinie 13.01 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w kamienicy przy ul. Dworcowej w Drawsku Pomorskim.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się poddasze wielorodzinnego budynku mieszkalnego (2 piętro) a z okien i dachu obiektu wydobywa się duża ilość dymu,
w oknie widoczne płomienie. Po wejściu na podwórze zauważono kobietę trzymającą w ręku dziecko, która siedziała na parapecie płonącego mieszkania Kobieta kurczowo trzymała dziecko chroniąc je przed oddziaływaniem pożaru oraz upadkiem z wysokości II piętra.  W oknie innego mieszkania znajdowały się kolejne 2 osoby wołające o pomoc.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, sprawić drabinę przystawną i dotrzeć do kobiety
z dzieckiem w celu dokonania ich ewakuacji.

Z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji i zagrożenie dla życia oraz zdrowia ludzkiego odstąpiono od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne do pomocy w obsłudze i asekuracji drabiny wyznaczono funkcjonariusza Komendy Powiatowej PSP w Drawsku Pomorskim, który przypadkowo pojawił się na miejscu zdarzenia i nie posiadał żadnych środków ochrony osobistej.

Zagrożone osoby ewakuowano z wysokości przy pomocy drabiny przystawnej oraz podnośnika hydraulicznego.

Po zakończeniu ewakuacji poszkodowanych osób przystąpiono do udzielania im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a po dojeździe personelu medycznego przekazano pod opiekę służb medycznych. Równocześnie z prowadzoną ewakuacją osób przystąpiono do organizacji zaopatrzenia wodnego z pobliskiego hydrantu oraz podjęto próbę dotarcia klatką schodową na płonące poddasze w celem lokalizacji źródła ognia oraz dokonania przeszukania i ewakuacji ewentualnych kolejnych osób poszkodowanych.

Po otwarciu drzwi prowadzących na poddasze z jego wnętrza zaczęły wydobywać się gorące gazy pożarowe oraz płomienie, co uniemożliwiało dotarcie do ogniska pożaru.

W związku z małą ilością ratowników, brakiem możliwości zapewnienia właściwej asekuracji ratowników oraz potwierdzeniem, iż w płonącym obiekcie nie ma już zagrożonych osób polecono wycofać się ratownikom i podjąć próbę dotarcia do mieszkania z kosza podnośnika hydraulicznego.

Po przyjeździe kolejnych zadysponowanych zastępów polecono powybijać okna na poddaszu oraz stryszku w celu wyprowadzenia gazów pożarowych a następnie wprowadzono roty
z kosza podnośnika oraz klatki schodowej do wnętrza mieszkania w celu podania prądów gaśniczych w natarciu na źródło ognia.

W trakcie prowadzenia działań od strony klatki schodowej poszkodowanych zostało 2 strażaków ratowników pracujących w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Zostali oni ewakuowani poza obiekt gdzie do czasu przybycia personelu medycznego udzielano im kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej polecono dokładnie sprawdzić miejsce zdarzenia pod kątem zagrożonych osób oraz dogaszenia tlących się elementów konstrukcyjnych
i wyposażenia wnętrza.

W trakcie dogaszania pożaru lokatorka budynku, która nie była bezpośrednio zagrożona, a obserwująca działania z bezpiecznego miejsca osunęła się na ziemię. Sytuacja ta została zauważona przez jednego z funkcjonariuszy KP PSP w Drawsku Pomorskim -posiadającego tytuł ratownika medycznego.  Ratownik po dokonaniu oceny stanu poszkodowanej stwierdził podejrzenie zawału mięśnia sercowego, o czym niezwłocznie powiadomił Kierującego Działaniem Ratowniczym. Natychmiast zadysponowano zespół ratownictwa medycznego a do czasu jego przybycia udzielano poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W trakcie zakańczania działań udzielono również kwalifikowanej pierwszej pomocy matce poparzonej kobiety i przekazano ją pod opiekę zadysponowanego personelu medycznego

Po zakończeniu działań gaśniczych, na prośbę policji i prokuratora oświetlano miejsce zdarzenia w celu wykonania czynności dochodzeniowych oraz prac biegłego.

W wyniku pożaru poszkodowanych zostało łącznie 8 osób w tym 5-letnie dziecko oraz 2 strażaków.

Łącznie w działaniach trwających 6 godzin i 39 minut udział brało 12 zastępów straży pożarnej – 5 zastępów KP PSP Drawsko Pomorskie, 2 Zastępy Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie, 1 zastęp z KW PSP Szczecin, 1 zastęp z KM PSP Koszalin (SPgaz-dym), po jednym zastępie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Czaplinku, Złocieńcu i Ostrowicach.

Działania ratowniczo – gaśnicze wspierało ponad to 7 zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 7 patroli Policji, 7 pojazdów osobowych wraz z przedstawicielami władz samorządowych i innych instytucji a także po jednym pojeździe ze Straży Miejskiej, Pogotowia Energetycznego oraz Pogotowia Gazowego.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: www.drawskopomorskie.com

Czytany 1758 razy