środa, 19 kwietnia 2017 10:08

Wybuch gazu w Wierzchowie! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 15 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.55 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego w Wierzchowie przy ul. Długiej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania sytuacji ustalono, iż w lokalu mieszkalnym doszło do wybuchu gazu w wyniku, czego poważnym uszkodzeniom uległa konstrukcja budynku a następnie doszło do pożaru w pomieszczeniu kuchennym oraz częściowo na poddaszu.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych do wnętrza obiektu w celu ugaszenia pożaru oraz sprawdzenia lokalu pod kątem przebywania osób poszkodowanych. W wyniku podjętych działań nikogo nie odnaleziono.

W trakcie prowadzenia działań, na miejscu zdarzenia pojawił się właściciel lokalu, który uległ poparzeniu głowy i ręki, a w pierwszej fazie działań przebywał w innym obiekcie, do którego ewakuował się przed przybyciem służb ratowniczych.

Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki służb ratowniczych, a także pogotowie ratunkowe oraz energetyczne.

W wyniku podjętych działań ratowniczo - gaśniczych dokonano częściowej rozbiórki konstrukcji budowlanej w celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia.

W związku z poważnymi uszkodzeniami ścian nośnych, działowych i stropu, a także ryzykiem zawalenia się zewnętrznej ściany nośnej podjęto działania zabezpieczające podstemplowując i podpierając konstrukcję obiektu.

W wyniku zdarzenia poszkodowana została 1 osoba a zniszczeniom uległy dwa lokale mieszkalne.

Mając na uwadze ryzyko zawalenia się części konstrukcji budowlanej wydano zakaz użytkowania dwóch lokali mieszkalnych oraz przebywania w nim ludzi do czasu wydania opinii przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Postępowanie w sprawie ustalenia przyczyny zdarzenia prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

 

Czytany 930 razy