wtorek, 11 lipca 2017 08:54

Skutki nawałnicy w powiecie drawskim! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W godzinach popołudniowych 10 lipca 2017 roku nad terenem powiatu drawskiego przechodził front atmosferyczny niosący za sobą intensywne opady deszczu oraz silne podmuchy wiatru.

W wyniku gwałtownego załamania pogody powyrywanych z korzeniami i połamanych zostało kilkadziesiąt drzew, doszło również do trzech wypadków komunikacyjnych, prowadzono również poszukiwania zaginionych osób nad J. Drawsko.

Na drodze krajowej nr 20 w okolicach miejscowości Niwka silny podmuch wiatru wyrwał z korzeniami drzewo, które upadło przed jadącym samochodem osobowym Skoda Fabia.

Pojazd czołowo uderzył w przeszkodę szczęśliwie unikając przygniecenia. Tutaj obyło się bez osób poszkodowanych a w akację usuwania drzewa z jezdni zaangażowano 2 zastępy straży pożarnej.

W miejscowości Stawno gm. Złocieniec silny podmuch wiatru złamał drzewo, które zawisło na linii energetycznej.

W działania związane z usuwaniem zagrożenia zaangażowane zostały 2 zastępy straży pożarnej, które udając się do Stawna od strony Złocieńca i Lubieszewa usuwały liczne połamane drzewa i konary z drogi.

W okolicach Żeńska w gminie Wierzchowo, Białego Zdroju i Sienicy w gminie Kalisz Pomorski oraz miejscowości Stare Gonne w gminie Czaplinek zastępy straży pożarnej zmagały się z usuwaniem drzew i konarów powalonych na drogę.

W obiekcie Poczty Polskiej w Wierzchowie zalaniu uległy pomieszczenia piwniczne, tutaj działania straży pożarnej polegały na wypompowaniu wody.

W związku z wpłynięciem zgłoszeń o wywróconej żaglówce i kajaku na J. Drawsko w okolicach Czaplinka, przy pomocy łodzi ratowniczych podjęto działania poszukiwawcze zmierzające do odnalezienia i udzielenia pomocy osobom, które znalazły się w wodzie.

Jak się okazało, pomimo wywrotek i ekstremalnie trudnych warunków pogodowych wszystkim bezpiecznie udało się dotrzeć do brzegu.

Na terenie ośrodka wypoczynkowego Island Camp w Cieszynie w gminie Złocieniec nad jednym z domków letniskowych zawisło rozpęknięte wzdłuż drzewo. Tutaj strażacy zmuszeni byli całkowicie wyciąć drzewo stwarzające zagrożenie.

Na drodze krajowej nr 20 w okolicach miejscowości Karsno w gminie Czaplinek, na odcinku ok 300 metrów doszło dachowania dwóch pojazdów osobowych w wyniku, czego poszkodowane zostały 2 osoby.

Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia personelu medycznego udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W uszkodzonych pojazdach odłączono akumulatory i zakręcono zawór instalacji LPG.

Największe straty odnotowano na terenie ośrodka wypoczynkowego DRAWTUR w Czaplinku.

Tutaj na drodze dojazdowej do ośrodka wiatr powalił drzewo, które całkowicie zablokowało jezdnię. Na terenie samego ośrodka wyrwane z korzeniami zostały 2 drzewa, które upadając uszkodziły płot, domki letniskowe i przyczepy campingowe.

Kolejne 3 drzewa niebezpiecznie pochylone były w kierunku obiektów wypoczynkowych, pól namiotowych i parkingu.

Na czas realizacji działań ratowniczych konieczna była ewakuacja 7 osób, w tym 2 dzieci i 2 obywateli Niemiec.

W związku z zagrożeniem stwarzanym przez pochylone drzewa niezbędne było całkowite usunięcie drzew, które należało ściąć w kierunku przeciwnym do tego, w którym się pochyliły.

W tym celu wykorzystano podnośnik hydrauliczny, linę stalową i ciągnik rolniczy, co pozwoliło na bezpieczne i bezszkodowe ścięcie drzew.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: kpt. Andrzej Podolak, st. asp. Mariusz Dębowski, st. sekc. Łukasz Sołtys, OSP Czaplinek

 

Czytany 1105 razy