poniedziałek, 07 sierpnia 2017 12:13

Tragedia na J. Piasecznik Mały! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 04 sierpnia 2017 roku o godzinie 21:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o możliwości utonięcia dwóch osób w wodach Jeziora Piasecznik Mały w okolicach miejscowości Siemczyno gm. Czaplinek.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia,  na podstawie relacji świadka stwierdzono, że dwóch mężczyzn wypłynęło pontonem na środek jeziora, który w pewnym momencie uległ pęknięciu.

Dwóch mężczyzn przebywających na jednostce pływającej wpadło do wody i zaczęło płynąć w kierunku brzegu, w odległości ok. 15 – 20 od linii brzegowej obaj zniknęli pod powierzchnią wody.

Z uwagi na brak możliwości wodowania łodzi ratunkowych zadysponowano na miejsce zdarzenia mniejsze jednostki pływające, które po zniesieniu po stromym zboczu zwodowano i rozpoczęto poszukiwania zaginionych osób.

Po około 2 godzinach trałowania rejonu zaginięcia przy pomocy bosaków i kotwic natrafiono na pierwszego z poszukiwanych mężczyzn, a po kolejnych 7 minutach na drugiego.

Po przetransportowaniu na brzeg w stosunku do obu mężczyzn niezwłocznie przystąpiono do akcji resuscytacyjnej.

Niestety pomimo wysiłku ratowników, przybyły na miejsce zdarzenia personel medyczny stwierdził zgon 58 i 46 letniego mężczyzny.

W związku z trudnymi warunkami terenowymi i porą nocną do czasu wykonania czynności dochodzeniowych przez policję oświetlano miejsce zdarzenia, a następnie udzielono pomocy w transporcie zwłok do karawanu.

W działaniach ratowniczych trwających 4,5 godziny udział brało 5 zastępów straży pożarnej wyposażonych w 4 łodzie ratownicze, 5 radiowozów policji i 1 zespół ratownictwa medycznego.

234

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: OSP Czaplinek

 

 

Czytany 1375 razy