środa, 16 sierpnia 2017 11:37

Uszkodzony gazociąg w Czaplinku! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 14 sierpnia 2017 roku o godz. 14.54 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego państwowej Straży Pożarnej w drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu przez koparko-ładowarkę w Czaplinku przy ul. Poznańskiej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że koparko – ładowarka w trakcie prowadzenia prac ziemnych uszkodziła gazociąg w wyniku, czego doszło do uwolnienia gaz pod ciśnieniem do atmosfery.

W związku z ryzykiem zapalenia się gazu oraz możliwością wybuchu polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wyznaczyć strefę niebezpieczną i w promieniu 150 m od miejsca uszkodzenia gazociągu ewakuować ludzi.

Łącznie na mocy decyzji Kierującego Działaniem ratowniczym z pobliskich zakładów pracy i placu budowy ewakuowano 210 osób.

W obrębie miejsca zdarzenia wstrzymano ruch w komunikacji drogowej i zakazano przebywania osób postronnych.

Zorganizowano zaopatrzenie wodne z miejskiej sieci hydrantowej i podano 2 prądy wody w zabezpieczeniu wycieku gazu.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie gazowe zakręciło 2 najbliższe zawory gazu w pobliżu wycieku - nie przyniosło to efektu.

W związku z powyższym pracownicy pogotowia gazowego podjęli poszukiwania głównego zaworu gazu na gazociągu i po jego zakręceniu wyciek ustał.

Po dokonaniu sprawdzenia elektronicznymi przyrządami pomiarowymi okolicy wycieku (terenu przyległego i części obiektów) zezwolono na powrót pracowników do zakładów pracy.

W działaniach ratowniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej.

2 2 2 2 2 2 2

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

Czytany 1004 razy