wtorek, 22 sierpnia 2017 07:46

Niebezpieczna burza w powiecie drawskim!!! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
1Dokładnie tydzień po tragicznych wydarzeniach związanych z anomaliami pogodowymi w Polsce, gwałtowne burze i silne wiatry postawiły w stan gotowości wszystkich strażaków w powiecie drawskim.

W piątek 18 sierpnia 2017 r. około godziny 20-tej przez nasze tereny przeszła burza z porywistym wiatrem i obfitymi opadami deszczu.

Pierwsze zgłoszenia dotarły do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży pożarnej w Drawsku Pomorskim około godziny 2030 i dotyczyły zalanych piwnic w Drawsku Pomorskim, Złocieńcu, Wierzchowie oraz w Gudowie, a także powalonych drzew tarasujących przejazd głównymi drogami.

Największe utrudnienia panowały na drodze krajowej nr 20 w Złocieńcu (ul. Drawska), gdzie w wyniku intensywnych opadów powstała wyrwa przy chodniku, a zalana jezdnia przez pewien czas uniemożliwiała bezpieczny przejazd.

Również na DK nr 20 strażacy usuwali licznie powalone drzewa, które blokowały dwa pasy drogi w okolicy Bobrowa, Siemczyna oraz na odcinku od Czaplinka do Łubowa.

Przewrócone drzewa utrudniały także przejazd zarówno drogami wojewódzkimi, jak również powiatowymi i gminnymi m.in. Czaplinek – Mirosławiec, Czaplinek – Barwice, Drawsko Pom. – Kalisz Pom., Czaplinek – Niwka, Siemczyno – Głęboczek (tu drzewo zerwało także linie wysokiego napięcia) oraz Żelisławie – Wrześnica.

W miejscowości Radomyśl (gm. Wierzchowo) doszło do zerwania części dachu z 2 budynków mieszkalnych, na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce w Czaplinku wzdłuż nadbrzeża jeziora Drawsko, gdzie w wielu miejscach strażacy usuwali wywrócone drzewa i zwisające konary.

Duże zniszczenia odnotowano na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych przy ul. Pięciu Pomostów, gdzie drzewa spadły na zaparkowane samochody, budynek gospodarczy i na otwartą przestrzeń.

Przy ul. Jeziornej drzewo spadło na budynek mieszkalny.

W obu przypadkach również obeszło się bez osób poszkodowanych.

Ze skutkami nawałnicy strażacy walczyli blisko dobę.

Ostatnie działania zakończono w sobotę 19 sierpnia w godzinach późno popołudniowych.

Ogółem na terenie powiatu odnotowano blisko 50 zdarzeń spowodowanych anomaliami pogodowymi (burze, intensywne opady deszczu, silny wiatr).

Zaznaczyć należy jednak, że każda z tych interwencji podejmowana była w stosunku od kilku do kilkudziesięciu drzew i konarów na kilkukilometrowych odcinkach dróg.

Do działań zaangażowano prawie wszystkie jednostki straży pożarnej.

Ogółem w ciągu doby (tj. 18-19) w działaniach zaangażowanych było łącznie 77 zastępów (JRG, OSP, WSP), w tym 318 strażaków–ratowników.

Skutki burz i nawałnic zostały usunięte wyłącznie siłami powiatu drawskiego.

Dodatkowo nadmienić należy, że od piątku do niedzieli będący na wyposażeniu JRG PSP Drawsko Pomorskie podnośnik (SHD-25) wraz z trzyosobową obsadą był zadysponowany do działań pomocniczych w powiecie chojnickim.

W działaniach wykorzystywano pozostałe 3 podnośniki będące na wyposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych w Czaplinku, Kaliszu Pomorskim i Złocieńcu.

W wyniku zdarzeń nie odnotowano poszkodowanych (tylko uszkodzenie mienia), a straty nadal są szacowane przez właścicieli, których obiekty najmocniej ucierpiały.

  2 2 2 2 2 2  2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Opracowanie: st. kpt. Michał Bany

Zdjęcia:Archiwum KP PSP Drawsko Pom.

Czytany 1127 razy