wtorek, 26 czerwca 2018 09:36

Tragiczny w skutkach pożar gorzelni w Miłkowie! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 24 czerwca 2018 roku o godz. 00.33 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni i magazynu opału w gorzelni w miejscowości Miłkowo gm. Czaplinek.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest kotłownia, magazyn opału oraz część dachu nad kotłownią.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić 2 roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu podania prądów wody w natarciu na płonący materiał palny składowany w magazynie opału oraz w obronie części magazynowej, w której znajdowała się instalacja technologiczna oraz zbiorniki ze spirytusem.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, iż we wnętrzu płonącej części obiektu znajdować może się człowiek.

W związku z uzyskaną informacją do wnętrza płonącej kotłowni wprowadzono rotę poszukiwawczą, która po chwili odnalazła ciężko poparzonego mężczyznę i dokonała jego ewakuacji poza obiekt.

W miejscu bezpiecznym niezwłocznie przystąpiono do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie udzielono wsparcia w zaopatrywaniu poszkodowanego przez personel medyczny i transporcie do karetki.

W części obiektu odłączono zasilanie w energię elektryczną oraz zorganizowano zaopatrzenie wodne ze zbiornika wodnego w miejscowości Broczyno.

W miarę przybywania dodatkowych sił i środków podano kolejne prądy gaśnicze w natarciu na płonącą konstrukcję dachu oraz składowisko materiałów palnych.

Po opanowaniu sytuacji pożarowej obiekt oddymiono, usunięto elementy konstrukcyjne grożące upadkiem, a także dokonano częściowej rozbiórki konstrukcji budowlanej w celu dotarcia do ukrytych zarzewi ognia.

Składowane materiały palne zostały wyrzucone poza obiekt, gdzie były sukcesywnie dogaszane.

Łącznie w wyniku pożaru poszkodowane zostały 2 osoby, które zostały przekazane pod opiekę personelu medycznego.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających blisko 3 godziny udział brało 9 zastępów straży pożarnej – łącznie 35 strażaków.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: asp. sztab. Mariusz Dębowski

Foto: st. kpt. Andrzej Podolak

Czytany 2319 razy