wtorek, 28 lipca 2009 10:35

Niebezpiecznie w Suliszewie! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 27 lipca 2009 roku o godz. 17.28 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu produkującego węgiel drzewny w miejscowości Suliszewo gm. Drawsko Pomorskie.

Na podstawie doświadczeń płynących z wcześniejszych zdarzeń mających miejsce na terenie zakładu Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania  podjął decyzję o zadysponowaniu na miejsce zdarzenia 4 zastępów gaśniczych oraz powiadomił o zaistniałym zdarzeniu inne podmioty niezbędne w trakcie działań.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się hala magazynowa oraz hala produkcyjna.
Na terenie zakładu panowało silne zadymienie w związku, z czym Kierujący Działaniem ratowniczym podjął decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podjęciu działań w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
KDR polecił zadysponować na miejsce zdarzenia kolejne 2 zastępy gaśnicze.
Na płonące pomieszczenia podano 4 prądy gaśnicze w natarciu, wprowadzono również 2 prądy wody w obronie zagrożonych pomieszczeń i maszyn.
Przybyłe na miejsce zdarzenia Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie w energię elektryczną.
Po opanowaniu sytuacji pożarowej rozgarnięto i dogaszono pociętą słomę i siano znajdującą się w hali, a stanowiącą półprodukt do produkcji peletu.
Dokonano rozbiórki ok. 100m2 konstrukcji dachowej.
Łącznie spaleniu uległo ok. 360 m2 hali magazynowej oraz ok. 150 m2 hali produkcyjnej.
Właściciel wstępnie oszacował straty na ok. 200 000 zł zaś wartość uratowanego mienia na ok. 2 000 000 zł.
Postępowanie w sprawie ustalenia przyczyny powstania pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim.
W działaniach ratowniczo gaśniczych trwających 4 godziny i 50 minut łącznie udział brało 6 zastępów straży pożarnej (23 ratowników) oraz 2 pojazdy (5 ludzi) innych służb.

Czytany 2729 razy