niedziela, 08 grudnia 2013 12:35

Skutki orkanu KSAWERY - podsumowanie działań! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1Orkan KSAWERY, który przeszedł przez teren powiatu drawskiego, podobnie jak w innych regionach kraju i tutaj siał spustoszenie.

Ogółem od 5 grudnia 2013 roku strażacy z terenu powiatu drawskiego interweniowali 69 razy z czego odnotowano 2 pożary i 67 innych miejscowych zagrożeń.

 

Liczbę zdarzeń w rozbiciu na poszczególne gminy powiatu drawskiego obrazuje poniższy wykres:

ksawery

Zdecydowana większość interwencji, bo aż 59 związana była z usuwaniem ze szlaków drogowych setek powalonych drzew, połamanych konarów czy reklam i bilbordów.

Do jednego z wyżej wymienionych zdarzeń doszło w miejscowości Rydzewo gm. Drawsko Pomorskie gdzie na terenie kościelnym pękła lina zabezpieczająca drzewo, które wcześniej zostało zabezpieczone przed pochylaniem się na zabytkowy budynek Kościoła.

Działania straży pożarnej polegały na zamocowaniu zerwanej liny oraz dodatkowym wzmocnieniu drzewa poprzez przywiązanie go  pasami transportowymi do innego drzewa.

Przedstawicielom władz samorządowych zalecono po ustąpieniu silnych wiatrów usunięcie prowizorycznego rozwiązania i właściwe wykonanie zabezpieczenia.

Strażacy z terenu powiatu drawskiego interweniowali również przy powalonych drzewach na linie elektroenergetyczne oraz telekomunikacyjne. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło 6 grudnia br. w okolicach miejscowości Studniczka Gm. Wierzchowo gdzie drzewo upadło na napowietrzną linię przesyłową wysokiego napięcia w wyniku, czego doszło do pożaru powalonego drzewa. Działania straży pożarnej polegały na wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa w promieniu 100 m, wytrzymaniu ruchu w komunikacji drogowej oraz oświetleniu miejsca zdarzenia. Po uzyskaniu informacji od operatora energetyki i ustaniu oznak obecności prądu polecono usunąć drzewo przy pomocy pilarek do drewna.

W wyniku podjętych działań drzewo zsunęło się z przewodu elektroenergetycznego, który powrócił do swojego pierwotnego położenia (na naturalnej wysokości).

Pozostałości powalonego drzewa usunięto z pasa drogowego a następnie wznowiono ruch drogowy.

W trakcie zakańczania działań, w wyniku silnego podmuchu wiatru sąsiednie drzewo zatrzeszczało, korona skręciła się wykonując obrót o 180 stopni a następnie oparła się o cztery przewody elektroenergetyczne na wysokości ok 15 m.

W związku z zaistniałą sytuacją polecono ponownie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wstrzymać ruch w komunikacji drogowej oraz oświetlić teren działań.

Po przybyciu przedstawicieli pogotowia energetycznego oraz policji, miejsce zdarzenia protokolarnie przekazano funkcjonariuszom policji z zaleceniem zabezpieczania terenu zdarzenia do czasu usunięcia zagrożenia przez energetyków.

W wyniku silnych podmuchów wiatru odnotowano również zdarzenia związane z uszkodzeniem budynków.

Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Kamiennej Górze Gm. Czaplinek gdzie zerwany został dach z budynku gospodarczego. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uszkodzonego budynku, wygrodzeniu terenu oraz przekazaniu miejsca objętego działaniem ratowniczym dla właściciela.

W związku z dużymi utrudnieniami na drogach regionu strażacy pomagali także w uwalnianiu pojazdów osobowych, które utknęły w zaspach lub nie były w stanie podjechać pod wzniesienia. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce na drodze wojewódzkiej nr 175 pomiędzy Drawskiem Pomorskim i Kaliszem Pomorskim gdzie w korku utknęło ok. 100 samochodów ciężarowych i osobowych. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia policji oraz służb drogowych zalecano kierowcom samochodów ciężarowych powstrzymanie się od dalszej jazdy i oczekiwanie na udrożnienie szlaku drogowego zaś po udrożnieniu szlaku zezwolono na przejazd samochodom osobowym. Dalsze działania związane z usuwaniem oblodzenia oraz zalegającego śmiegu przejęły właściwe służby.

W analizowanym okresie odnotowano również trzy zdarzenia drogowe w wyniku, których poszkodowana została jedna osoba.

W związku z długotrwałym brakiem zasilania w energię elektryczną czterokrotnie podejmowane były również działania związane z zapewnieniem zasilania do urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe w jednej z miejscowości na terenie gminy Drawsko Pomorskie.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

Text: mł. kpt. Andrzej Podolak

Foto: mł. kpt. Andrzej Podolak, OSP Czaplinek

Czytany 2855 razy