czwartek, 03 lipca 2014 19:45

Pożar w Kosobudkach! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

6W dniu 29 czerwca 2014 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze chlewni w miejscowości Kosobudki gm. Złocieniec.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki z pobliskich Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz predysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, które w tym czasie uczestniczyły w usuwaniu skutków zdarzenia drogowego w okolicy miejscowości Kluczewo gm. Czaplinek.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pali się ocieplenie dachu w dwupoziomowym budynku chlewni. W obiekcie na górnym poziomie gdzie według relacji właściciela w chlewni znajdowało się około 400 sztuk trzody chlewnej panowało silne zadymienie zaś na dolnym poziomie przebywało 200 sztuk trzody. W wyniku przeprowadzonych pomiarów przy pomocy elektronicznych urządzeń pomiarowych stwierdzono, że na dolnej kondygnacji nie występuje zagrożenie, dlatego też skupiono się na działaniach ratowniczo – gaśniczych na poziomie górnym.

Polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wprowadzić rotę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w celu podania prądu wody w natarciu na płonące ocieplenie dachu i ugaszenia pożaru.

W związku z silnym zadymieniem podjęto decyzję o napowietrzaniu zadymionej przestrzeni przy pomocy wentylatorów nadciśnieniowych z jednoczesną ewakuacją żywego jeszcze inwentarza.

Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Lekarz Weterynarii, który z uwagi na zadymienie i obecność niebezpiecznych gazów pożarowych nie mógł przebywać w obiekcie zadecydował o konieczności ewakuacji z górnego poziomu wszystkich świń w celu oceny ich stanu i podjęcia właściwych działań.

W wyniku podjętych działań z górnego poziomu chlewni poza obiekt ewakuowano 428 sztuk trzody chlewnej.  Powiatowy Lekarz Weterynarii po przeprowadzonej segregacji trzody stwierdził, iż w wyniku oddziaływania gazów pożarowych oraz wysokiej temperatury padły 333 sztuki trzody chlewnej. Pozostałe 95 sztuk z rozległymi oparzeniami i ranami wymagało natychmiastowego uboju na miejscu zdarzenia.

Padły inwentarz złożono na stosie, który został zabezpieczony przez służby weterynaryjne w celu ich dalszej utylizacji przez właściwe służby.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających blisko 7 godzin udział brało 9 zastępów straży pożarnej łącznie 37 ratowników.

1345

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: OSP Złocieniec

 

Czytany 2734 razy