piątek, 11 lipca 2014 13:24

Tragiczne skutki nawałnicy! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 8 lipca 2014 roku w godzinach popołudniowych nad powiatem drawskim przeszła nawałnica, której towarzyszyła burza, porywisty wiatr, silne opady deszczu i gradu.

Zjawisko to spowodowało szereg niebezpiecznych sytuacji, o których informowano Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim oraz inne właściwe służby.

Najwięcej zdarzeń związanych było z zalanymi ulicami, piwnicami, podtopionymi zabudowaniami oraz powalonymi drzewami lub konarami na drogę.

Strażacy z terenu powiatu drawskiego na bieżąco interweniowali przy zdarzeniach i usuwali skutki nawałnicy.

Do najgroźniejszych zdarzeń doszło w dniu 8 lipca:

- w okolicach miejscowości Złocieniec o godz. 18.35 na przejeżdżający samochód osobowy spadł konar drzewa. Mimo znacznych zniszczeń pojazdu nikomu nic się nie stało i szczęśliwie skończyło się tylko na strachu. Tutaj w usuwaniu skutków zdarzenia udział brał 1 zastęp straży pożarnej.

- tragicznie zakończył się natomiast wakacyjny pobyt małżeństwa na J. Drawsko Gm. Czaplinek.

O godz. 18. 40  Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim odebrał dramatyczne zgłoszenie o mężczyźnie, który wypadł za burtę jednostki pływającej i zniknął pod powierzchnią wody.

W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia, mimo silnych opadów deszczu, porywistego wiatru i piorunów bijących dokoła ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim nie bacząc na zagrożenie rozpoczęli działania ratownicze na wzburzonych wodach J. Drawsko.

Po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia ratownikom udało się odnaleźć przerażoną i wychłodzoną kobietę znajdującą się na jednostce pływającej, która po przetransportowaniu na brzeg dokładnie opowiedziała, co się wydarzyło.

Na podstawie relacji małżonki zaginionego mężczyzny przystąpiono do dalszych poszukiwań, których priorytetem było odnalezienie zaginionego mężczyzny.

Niestety mimo poszukiwań trwających do późnych godzin nocnych działania te nie przyniosły rezultatu i po konsultacji z Policją zostały przerwane do godzin porannych.

W porozumieniu z Policją poszukiwania mężczyzny prowadzono jeszcze w dniach 9 i 10 lipca br..

Niestety mimo zastosowania wszelkich znanych metod poszukiwawczych, wykorzystania specjalistycznego sprzętu poszukiwawczego oraz udziału Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie działania te nie przyniosły rezultatu i w dniu 10 lipca br. zostały przerwane.

Ogółem w dniach od 8 do 10 lipca br. strażacy z terenu powiatu drawskiego interweniowali przy 30 zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków nawałnicy. Należy tutaj nadmienić, iż jest to liczba przybliżona gdyż ratownicy udając się do zdarzenia często wypompowywali wodę w kilku obiektach i usuwali połamane konary oraz gałęzie na znacznych odcinkach dróg zaś natłok zgłoszeń wymagał scalania kilku zdarzeń w jedno.

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 15 15 15 15 15 15 15 15 15

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: OSP Czaplinek, Marcin Łukasz, st. str. Łukasz Sołtys, kpt. Andrzej Podolak

 

Czytany 2580 razy