piątek, 28 września 2018 11:22

Bohaterska postawa strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie zapobiegła tragedii! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 27 września 2018 roku o godz. 13.16 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o tonącym mężczyźnie na J. Krosino w okolicach miejscowości Złocieniec.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Jako pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie, którzy po dotarciu we skazane miejsce zauważyli tonącego mężczyznę resztkami sił utrzymującego się na powierzchni wody.

Mając na uwadze potrzebę ratowania zagrożonego życia ludzkiego strażacy z Wojskowej Straży pożarnej w Budowie podjęli decyzję o odstąpieniu od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne i postanowili działać w stanie wyższej konieczności.

Nie dysponując żadnymi środkami ochrony osobistej strażacy postanowili dopłynąć wpław do tonącego mężczyzny, w chwili, gdy przygotowywali się do wejścia do wody zauważyli przycumowaną w pobliżu łódkę.  Bez chwili wahania przecięli kłódkę i udali się w kierunku tonącego mężczyzny.

Strażakom z Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie udało się dotrzeć do tonącego w ostatniej chwili. Ciężkie, wielowarstwowe ubranie nasiąknięte wodą ciągnęło starszego wycieńczonego mężczyznę w dół.

Strażacy podjęli poszkodowanego z wody i przetransportowali na brzeg, tam przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy mocno wychłodzonemu mężczyźnie.

W chwili, gdy na miejsce zdarzenia dotarł pierwszy zastęp straży pożarnej w łodzią ratowniczą, mężczyzna był już bezpieczny.

Dzięki bohaterskiej postawie strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie nie doszło do tragedii.

Na uwagę zasługuje fakt, że jednostka Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie nie jest wyposażona w sprzęt ratowniczy umożliwiający podjęcie działań z zakresu ratownictwa wodnego, wobec czego skuteczna interwencja w dniu 27 września 2018 r. dotycząca ratowania życia ludzkiego na akwenie zasługuje na szczególne uznanie.

W bieżącym roku na terenie powiatu drawskiego strażacy uczestniczyli przy 5 zdarzeniach, w których utonęli ludzie.

W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.

 

 

Text: st. kpt. Andrzej Podolak

Czytany 5897 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 20:11