czwartek, 19 maja 2016 12:58

Przeklęte, szczęśliwe 0,02 sekundy! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniach 17 – 18 maja br. w Policach i Bornem Sulinowie odbyły się XIII Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Sporcie Pożarniczym. W zawodach rozgrywanych w czterech konkurencjach łącznie udział wzięło 20 drużyn reprezentujących Komendy Miejskie i Powiatowe z terenu Województwa Zachodniopomorskiego.

W pierwszym dniu zawodów rozgrywane były konkurencje indywidualne – wspinanie się na 3 piętro wspinalni przy pomocy drabiny hakowej oraz pożarniczy tor przeszkód. Po zakończeniu pierwszego dnia zawodów reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim w klasyfikacji generalnej zajmowała 14 miejsce.

Drugi dzień to były zmagania zespołowe. Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach – sztafeta pożarnicza oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Po zaciętej walce w sztafecie strażacy z KP PSP Drawsko Pomorskie uplasowali się na 4 miejscu ustępując strażakom z Choszczna zaledwie o 0,02 sekundy. W historii zawodów drawscy strażacy jeszcze nigdy nie zajęli tak wysokiego miejsca.

Druga konkurencja, stanowiąca jedyne typowo pożarnicze ćwiczenie na zawodach, obejmowała pożarnicze ćwiczenie bojowe. Tutaj wymagany był start 8 zawodników, których zadaniem było zbudowanie linii ssawnej od motopompy do zbiornika wodnego, linii głównej od motopompy do rozdzielacza oraz dwóch linii gaśniczych. Po wykonaniu tych wszystkich czynności strażacy musieli w jak najkrótszym czasie nalać określoną ilość wody do nalewaka przez otwór o średnicy 5 cm z odległości 10 metrów.

Po pierwszym starcie reprezentacja KP PSP Drawsko Pomorskie zajmowała 11 miejsce. Czuć było niedosyt i zawód, ponieważ o tak niskiej lokacie zadecydowała awaria sprzętu a nie czynnik ludzki.

Drugi start zamykający zawody decydować miał o wszystkim. Widać było mobilizację, skupienie oraz głód sukcesu. W chwili, gdy nastąpił ostatni start tegorocznych zawodów czas jakby zatrzymał się na chwilę – wszyscy ruszyli do boju wiedząc, co mają robić i jaka jest stawka tego biegu. Gdy po rozwinięciu i podaniu prądów wody rozległ się długo wyczekiwany sygnał akustyczny obwieszczający koniec konkurencji a na wyświetlaczu pojawił się czas 33.07 reprezentanci KP PSP Drawsko Pomorskie wpadli w euforię. Radości, uścisków i okrzyków nie było widać końca – okazało się, bowiem, że w ostatnim biegu zawodów padł najlepszy od kilku lat wynik dający strażakom z Drawska Pomorskiego mistrzowski tytuł! Radość był tym większa, gdy okazało się, że o zwycięstwie zadecydowało 0,02 sekundy, które zepchnęło strażaków z Kołobrzegu na 2 pozycję. Zauważyć należy, że strażacy z Kołobrzegu byli liderami od samego początku zawodów, ponieważ w pierwszym biegu osiągnęli czas 33,09 a więc o 0,02 sekundy gorszy od strażaków z Drawska Pomorskiego.

Skład reprezentacji Komendy Powiatowej PSP w Drawsku Pomorskim:

mł. asp. Mateusz Wesołowski

mł. ogn. Grzegorz Małocha

mł. ogn. Zbigniew Bałdowski

mł. ogn. Robert Maruszewski

sekc. Łukasz Sołtys

sekc. Dawid Perenc

st. str. Damian Mazur

st. str. Jakub Bany

st. str. Piotr Kołodziej

asp. sztab. Ireneusz Adamczyk – trener drużyny

kpt. Andrzej Podolak – kierownik drużyny

 

23

Link do filmu - tutaj!

Tekst: kpt. Andrzej Podolak

Foto: sekc. Łukasz Sołtys

Czytany 5681 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:22