środa, 07 czerwca 2017 04:54

V Rodzinny Rajd Rowerowy Strażaków KSRG za nami! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

13 czerwca 2017 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci uczestników „V RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO STRAŻAKÓW KSRG”.

 

Tego właśnie dnia na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko zaobserwować można było nieco inny niż zazwyczaj widok – zamiast czołgów i transporterów opancerzonych, teren poligonu drawskiego przemierzały dziesiątki rowerów – łącznie sześćdziesięciu strażaków i sympatyków pożarnictwa wraz ze swoimi rodzinami.

 

W trakcie krótkiej zbiórki rozpoczynającej „RODZINNY RAJD ROWEROWY STRAŻAKÓW KSRG” Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Paweł Dymecki przywitał uczestników i omówił przebieg imprezy.

 

Przedstawiciele Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej oraz Policji przedstawili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie imprezy oraz zasady poruszania się po drogach publicznych.

 

Trasa rajdu obejmowała niedostępnie, na co dzień tereny poligonu drawskiego. Rajd rozpoczął się na strzelnicy garnizonowej w Olesznie, następnie uczestnicy „Drogą Słowiańską” dotarli do „Żółtej Trybuny”.

 

Tutaj omówione zostały ćwiczenia, jakie odbywają się na pasie taktycznym Bucierz, zaprezentowane zostały schrony oraz stanowisko dowodzenia.

 

Poruszony został również temat zagrożenia ze strony niewybuchów, które napotkać można nie tylko na terenach poligonowych. Ciekawa opowieść st. chor. Marcina Czerwińskiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

Kolejnym etapem rajdu był przejazd piaszczystą drogą, po której, na co dzień poruszają się pojazdy gąsienicowe i dotarcie do „Drogi Południowej”. Przemierzając ten odcinek rowerzyści podziwiać mogli wiele ciekawych rzeczy, a z pewnością najciekawszym z nich były dziesiątki czołgów ustawionych w pobliżu szlaku.

 

Z „Drogi Południowej” uczestnicy ponownie zjechali na czołgówkę, która wielu uczestnikom przypominała raczej pustynię niż drogę – wszędzie był piasek, a pchanie rowerów stanowiło nie lada wyzwanie.

 

Tym odcinkiem uczestnicy rajdu dotarli do dojazdów pożarowych nr 16 i 17, które prowadziły do „Drogi Końskiej”, Ta z kolei zaprowadziła rowerzystów do skrytej w głębi poligonu Strzelnicy Studnica. Tutaj uczestnicy zapoznali się ze specyfiką terenu oraz odbywającymi się tam ćwiczeniami.

 

Kolejnym punktem rajdu był punkt widokowy Ziemsko, gdzie z zaciekawieniem obserwowano mokradła, w których zamieszkują niezliczone ilości różnorodnych gatunków ptaków. Ich śpiew oraz niesamowity widok z wierzy widokowej nadawały nieprawdopodobnej oprawy i atmosfery imprezie.

 

Następnie skrytymi w leśnej toni drogami leśnymi, uczestnicy rajdu dotarli do Lotniska Wojskowego Ziemsko. Widok płyty lotniska oraz otwarta przestrzeń wśród najtwardszych uczestników rajdu wzbudziły wolę rywalizacji i tak pierwszy raz w historii tego lotniska, kołowały po nim rowery a nie samoloty.

 

Z terenu lotniska uczestnicy rajdu przejechali na teren strzelnicy garnizonowej w Olesznie, gdzie zorganizowano rodzinny piknik bezpieczeństwa, na który przybyły inne osoby, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w samym rajdzie.

 

W trakcie pikniku zaprezentowano sprzęt Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Canadian Forces Military Police.

 

Każda z przybyłych na piknik osób, mogła z bliska zobaczyć wyposażenie służb oraz porozmawiać o zagrożeniach płynących ze strony niewybuchów, wjeżdżania na tereny poligonowe oraz nieostrożnego posługiwania się bronią.

 

W trakcie pikniku zorganizowano również szereg innych atrakcji w tym ognisko, dmuchany zamek, ściankę wspinaczkową, strzelnicę sportową i inne.

 

Łącznie w rajdzie udział wzięło 60 osób w tym 22 dzieci.

 

W rodzinnym pikniku bezpieczeństwa uczestniczyło ogółem 120 osób w tym 40 dzieci, oraz 20 żołnierzy i funkcjonariuszy służb.

 

Za pomoc i bezgraniczne zaangażowanie w organizację rajdu składamy serdeczne podziękowania dla:

 

  • płk. Marka Gmurskiego – Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko,
  • podinsp. Norberta Gorzyńskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Drawsku Pomorskim,
  • st. chor. Pawła Pawłowskiego – Komendanta Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie,
  • Pana Zbigniewa Łukomskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawsko,
  • Pana Zbigniewa Ptak – Burmistrza Drawska Pomorskiego,
  • mjr. Szymona Zadrożnego – Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Olesznie,
  • st. chor. Marcina Czerwińskiego – rzecznik prasowy Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko,
  • żołnierzy Canadian Forces Military Police,
  • Pana Tomasza Jasyk - Firma Hornet Drawsko Pomorskie,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Połczynie Zdroju.

 

 

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

 

 

3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808 3808

Foto: st. chor. Marcin Czerwiński

Czytany 5209 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 19:36