czwartek, 21 czerwca 2018 10:53

Ćwiczenia międzypowiatowe pk. GOLF WODA 2018 Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 15 czerwca 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowane zostały ćwiczenia ratownicze dla sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z terenu powiatu drawskiego, wałeckiego i choszczeńskiego.

Ćwiczenia przeprowadzono na podstawie dyspozycji, jaką poszczególne Stanowiska Kierowania Komendantów Powiatowych PSP otrzymały ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Zgodnie z dyspozycją, wszystkie wytypowane siły i środki stawiły się na terenie KP PSP w Drawsku Pomorskim do godziny 11.30.

Założenie ćwiczeń dotyczyło zagrożenia powodziowego spowodowanego gwałtownym wezbraniem wody w Rzece Drawa.

W wyniku wezbrania doszło do przelewania się wody przez naturalne wały przeciwpowodziowe. Woda wdarła się na teren miasta w wyniku, czego zagrożonych było 150 osób, z czego 50 wymagało natychmiastowej ewakuacji. Wody wezbraniowe stwarzały również zagrożenie dla obiektu infrastruktury krytycznej, jakim jest szpital. W związku ze zjawiskiem powodzi na znacznym terenie miasta odcięty został dostęp do energii elektrycznej. Szpital, by móc normalnie funkcjonować uruchomił zasilanie awaryjne z agregatów prądotwórczych jednakże napływająca woda zaczęła zagrażać obiektowi, w którym umiejscowione są agregaty i istniała pilna potrzeba wypompowywania wody z obiektu. Dodatkowo w wyniku zalania znacznego obszaru doszło do skażenia środowiska substancją ropopochodną, która przemieszczała się wraz z falą wezbraniową.

O sytuacji powiadomione zostały Gminny oraz Powiatowy Zespół reagowania Kryzysowego przedstawiciele, których przybyli na miejsce zdarzenia.

Teren akcji podzielony został na 4 odcinki bojowe, którym przypisano zadania:

I odcinek bojowy – układanie wałów przeciwpowodziowych;

II odcinek bojowy – ewakuacja zagrożonych mieszkańców;

III odcinek bojowy – pompowanie wody z zagrożonego obiektu infrastruktury krytycznej;

IV odcinek bojowy – ograniczenie a następnie usunięcie zagrożenia chemicznego i ekologicznego na Rzece Drawie.

W trakcie ćwiczeń na miejsce przybył Pan Stanisław Kuczyński Starosta Drawski.

W ćwiczeniach udział brało 14 zastępów straży pożarnej – łącznie 56 osób.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Text i foto: st. kpt. Andrzej Podolak

 

Czytany 2159 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 20:19