środa, 27 maja 2020 10:05

Tragedia nad J. Przytonko Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

20200516 175340W dniu 16 maja 2020 roku o godz. 15:31 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o zatopionym w jeziorze Przytonko gm. Drawsko Pomorskie samochodzie osobowym.


 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że we wskazanym przez świadków miejscu pod powierzchnią wody znajduje się samochód osobowy – całkowicie zanurzony widoczny z linii brzegowej.

Działając w stanie wyższej konieczności polecono zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wprowadzić do wody rotę w ubraniach do pracy w wodzie i wyposażoną w aparaty ochrony dróg oddechowych celem sprawdzenia wraku pojazdu pod kątem osób poszkodowanych.  Ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych asekurowani linkami z brzegu zeszli pod powierzchnię wody na głębokość ok. 2 m i we wnętrzu pojazdu ujawnili 2 osoby poszkodowane.

W związku powyższym podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji poszkodowanych na brzeg celem określenia stanu poszkodowanych. Następnie po dokonaniu oceny stanu poszkodowanych przez funkcjonariusza posiadającego tytuł ratownika medycznego, z uwagi na zesztywnienie pośmiertne odstąpiono od resuscytacji.

Pojazd został zabezpieczony linkami i pasami transportowymi przed głębszym zanurzeniem.

Przy pomocy łodzi ratowniczej dokonano sprawdzenia powierzchni jeziora i linii brzegowej od strony wody oraz brzegu akwenu z wykorzystaniem quada pod kątem innych osób poszkodowanych. 

Ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej KM PSP Piła dokonali ponownego sprawdzenia pojazdu oraz rejonu zatopienia pojazdu. Sprawdzili również prawidłowość zamocowania pasów transportowych umożliwiających wyciągnięcie pojazdu z wody.

Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję i uzyskaniu zgody od prokuratora przy pomocy ciągnika rolniczego wyciągnięto pojazd z wody.

W wyniku wypadku dwie osoby poniosły śmierć.

W działaniach ratowniczych udział brały 5 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowaj KM PSP Piła.

Tekst: kpt. Mateusz Waszczyk

Foto: KP PSP Drawsko Pomorskie

Czytany 2408 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maja 2020 10:58