poniedziałek, 27 marca 2017 07:53

Ćwiczenia dowódczo - sztabowe Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 22 marca 2017 roku na terenie trzech zakładów przemysłowych położonych na terenie Gminy Czaplinek zorganizowane zostały ćwiczenia dowódczo – sztabowe dla kadry dowódczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i obsady Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP  w Drawsku Pomorskim.

W ramach ćwiczeń funkcjonariusze zapoznali się z warunkami ochrony przeciwpożarowej, zaopatrzeniem wodnym, drogami dojazdowymi, warunkami terenowymi oraz charakterystyką poszczególnych zakładów.

Pierwszym obiektem ćwiczeń była mieszalnia pasz AGRI Plus sp. z o.o. w Czarnem Małym. Dzięki uprzejmości zarządcy obiektu strażacy mieli okazję zapoznać się z procesem skupu, przetwórstwa zbóż i dystrybucji pasz. Zapoznani zostali również z zagrożeniami pożarowymi i wybuchowymi występującymi na terenie zakładu. Dodatkowo z uwagi na lokalizację zakładu na obrzeżach powiatu drawskiego zaprezentowane zostały warianty dojazdu oraz możliwości wykorzystania ewentualnych sił i środków spoza powiatu drawskiego.

 

czarne male

źródło: https://www.google.pl/maps/@53.545489,16.3452794,3a,75y,204.04h,86.7t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOxKtGxd8o81kYqho-S6gCg!2e0!7i13312!8i6656

 

Kolejnym obiektem ćwiczeń był zakład Agrofreeze S.A. w Kołomącie. Tutaj z uwagi na specyfikę zakładu, w którym występują znaczne ilości amoniaku szczególną uwagę zwrócono na warianty dojazdu do obiektu z różnych stron w zależności od kierunku wiatru oraz procedury postępowania w przypadku uwolnienia się tego związku chemicznego.

Strażacy KP PSP Drawsko Pomorskie po spełnieniu warunków higienicznych obowiązujących w zakresie poruszania się po obiekcie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką zakładu, przebiegiem instalacji amoniakalnej a także zagrożeniami pożarowymi i wybuchowymi.

Ćwiczenia w dużej części przebiegały w bardzo niskich temperaturach powietrza sięgających nawet – 24°C. Dodatkowym utrudnieniem charakteryzującym zakład był proces obierania, czyszczenia i siekania cebuli, który skutkował niekontrolowanym łzawieniem oczu, co wśród pracowników zakładu przyzwyczajonych do tych warunków wywoływało uśmiech i zainteresowanie.

Miłe i otwarte podejście personelu do uczestników ćwiczeń z pewnością skutkować będzie podniesieniem świadomości, co do zagrożeń występujących w zakładzie.

 

agrofrezee

Źródło: https://static.rolnicy.pl/i/kf/f-s/2015/7/0/d/681-agrofreeze_sa_czaplinek-19324.jpg

Kolejnym obiektem ćwiczeń była Rozlewnia Gazu Płynnego w Piekarach. Tutaj kadra dowódcza i dyżurni Stanowiska Kierowania zapoznani zostali z procesem rozlewu gazu propan – butan z autocystern do butli przenośnych. Szczególnie istotną korzyścią płynącą z odwiedzin w tym zakładzie było omówienie przez pracowników zasady działania zaworu bezpieczeństwa w butlach gazowych, oraz ich zachowania się w warunkach pożarowych.

Pracownikom zakładów na terenie, których zorganizowano ćwiczenia składamy serdeczne podziękowania za możliwość zapoznania się z obiektami oraz ciepłe i miłe podejście do uczestników ćwiczeń.

 2 3 4 5 6 7

 

Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

Czytany 1715 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:42