środa, 17 maja 2017 12:19

Dramat na poligonie ... Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 17 maja 2017 roku strażacy z terenu powiatu drawskiego uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno - bojowych zorganizowanych na terenie pasa ćwiczeń taktycznych Jednostki Wojskowej 1969 w Budowie.

 


Szkolenie swym zakresem obejmowało następujące zagadnienia:

 

 • doskonalenie techniki jazdy pojazdami pożarniczymi w trudnych warunkach terenowych,
 • prowadzenie działań gaśniczych w sytuacji pożaru pojazdów wojskowych,
 • udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zdarzenia mnogiego i masowego,
 • ewakuacja poszkodowanych z pojazdów wojskowych,
 • gaszenie pożarów w obrębie broni i amunicji,
 • gaszenie pożarów na terenie poligonowym i obszarach leśnych,
 • organizacja stanowisk czerpania wody.

 


Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu związanego ze zderzeniem dwóch pojazdów gąsienicowych biorących udział w ćwiczeniach poligonowych. W wyniku kolizji doszło do pożaru obu pojazdów a we wnętrzu bojowych wozów piechoty uwięzionych zostało kilku żołnierzy, którzy z uwagi na doznane obrażenia oraz rozwój pożaru nie byli w stanie opuścić pojazdów o własnych siłach.
Informacja o wypadku przekazana została do stanowiska kierowania Wojskowej Straży Pożarnej w Budowie. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały siły i środki Wojskowej Straży Pożarnej oraz wojskowych służb medycznych. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym ustalił rozmiary zdarzenia i polecił za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  w Drawsku Pomorskim zadysponować na miejsce zdarzenia siły i środki z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Drawsku Pomorskim oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym z terenu powiatu drawskiego.
Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy ratownicy podjęli działania gaśnicze a po opanowaniu pożaru pojazdów wojskowych przystąpili do ewakuacji poszkodowanych żołnierzy. Następnie zajęli się wspomaganiem wojskowych służb medycznych w udzielaniu kwalifikowanej pomocy medycznej.
Łącznie poszkodowanych zostało 8 żołnierzy, którym po ewakuacji z bojowych wozów piechoty udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej i wojskowymi karetkami przetransportowano do placówek leczniczych.
W trakcie epizodu zaprezentowane zostały sposoby ewakuacji pojazdów z pola walki przy pomocy opancerzonych wozów pomocy technicznej MTLB WPT MORS.
Kolejnym etapem organizowanych ćwiczeń było gaszenie pożaru powstałego na terenie poligonowym oraz obszarze leśnym, do którego doszło w wyniku strzelań artyleryjskich.
Siły i środki, które brały udział w epizodzie z pojazdami bojowymi w trybie alarmowym musiały przegrupować się i podjąć działania gaśnicze w innym rejonie poligonu.
Scenariusz ćwiczenia przewidywał, iż w wyniku prowadzenia działań w zadymieniu powstałym z niezidentyfikowanych środków bojowych zasłabło 2 strażaków biorących udział w działaniach gaśniczych. Dwóch kolejnych strażaków, którzy zauważyli tę sytuację i podjęli próbę ratowania poszkodowanych kolegów również zasłabło. W związku z rozwojem sytuacji niezbędne było podjęcie działań ratowniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, ewakuacja poszkodowanych strażaków w miejsce bezpieczne i udzielenie im kwalifikowanej pomocy medycznej.

 

W ćwiczeniach, których organizatorem było dowództwo Jednostki Wojskowej 1696 w Budowie udział brały następujące siły i środki:

 

  1. WSP Budowo GBA 2,5 / 16  
  2. KP PSP Drawsko Pomorskie GBA 2/16
  3. KP PSP Drawsko Pomorskie SLRr
  4. KP PSP Drawsko Pomorskie SLKw + namiot ewakuacyjny
  5. OSP Złocieniec GBA 2,5/30
  6. OSP Wierzchowo GBA 3,5/28/5
  7. OSP Czaplinek GBA 2,5/16
  8. OSP Siemczyno GBA 2,5/16
  9. OSP Nowe Worowo GCBA 5/24
  10. Pojazd opancerzony BWP JW. 1969 Budowo
  11. Pojazd opancerzony BWP JW. 1969 Budowo
  12. Opancerzony wóz pomocy technicznej MTLB WPT MORS JW. 1969 Budowo
  13. Wojskowy Zespół Ratownictwa Medycznego
  14. Wojskowy Zespół Ratownictwa Medycznego
  15. Samochód patrolowo - gaśniczy Nadleśnictwo Czaplinek
  16. Samolot gaśniczy Dromader

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2Text i foto: kpt. Andrzej Podolak

Czytany 2995 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:42