poniedziałek, 21 września 2009 14:50

Wyciek amoniaku! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W zakładzie chłodniczym AGROFREEZE S.A., zlokalizowanym na terenie gminy Czaplinek doszło do rozszczelnienia instalacji chłodniczej, w której czynnikiem roboczym jest amoniak. Samochód dostawczy podczas manewru cofania uderza w jeden ze zbiorników z amoniakiem, w skutek czego rozszczelnia się rurociąg  zasilający.

Po ogłoszeniu alarmu na terenie zakładu, z powodu panicznej reakcji operator wózka widłowego traci panowanie nad pojazdem i uszkadza instalację chłodniczą w pomieszczeniu mrożonek.

Łączna ilość wybuchowego i toksycznego amoniaku w zbiornikach i instalacji wynosi ok. 4 ton. Podczas ewakuacji na skutek zatrucia jeden z pracowników traci przytomność, pozostałej załodze udaje się wydostać na zewnątrz.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, jakie przeprowadzono w dniu 18 września 2009 r. w chłodni Agrofreeze S.A.  w miejscowości Kołomąt.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych podczas awarii chemicznej, a także doskonalenie współdziałania jednostek straży pożarnej z personelem inżynieryjno - technicznym zakładu. Zadaniem służb ratowniczych było:

  •  ewakuowanie poszkodowanego pracownika, ograniczenie wycieku gazu poprzez zakręcenie określonych zaworów,
  • ograniczenie rozprzestrzeniania sie chmury gazu poprzez ustawienie kurtyn wodnych;
  • koordynacja działań w zakresie dekontaminacji i udzielania pomocy poszkodowanym oraz ewakuacji ze strefy zagrożonej.

 

Ćwiczenia praktyczne poprzedzone zostały ćwiczeniami aplikacyjnymi, w których udział wzięli przedstawiciele służb współdziałających: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – Delegatura w Koszalinie, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Urząd Miasta i Gminy Czaplinek oraz Kierownictwo i służba techniczna Agrofreeze S.A.

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 8 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

 2 3

4 5

6 7

8 9

10 11

 

 

 

 

Czytany 3901 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:49