wtorek, 29 maja 2018 07:55

Rodzinny Rajd Rowerowy Strażaków KSRG za nami! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

127 maja 2018 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci uczestników „VI RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO STRAŻAKÓW KSRG”.

Tego właśnie dnia na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko i terenach przyległych zaobserwować można było nieco inny niż zazwyczaj widok – zamiast czołgów i transporterów opancerzonych, teren poligonu drawskiego przemierzały dziesiątki rowerów – łącznie pięćdziesięciu strażaków i sympatyków pożarnictwa wraz ze swoimi rodzinami.

W trakcie krótkiej zbiórki rozpoczynającej rajd, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim st. kpt. Andrzej Podolak przywitał uczestników, omówił przebieg rajdu i zaprezentował plan dnia.

Przedstawiciele Wojska Polskiego oraz Policji przedstawili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie imprezy oraz zasady poruszania się po drogach publicznych oraz terenach poligonowych.

Trasa rajdu obejmowała niedostępnie, na co dzień tereny poligonu drawskiego. Rajd rozpoczął się na terenie Pensjonatu Leśnego w Dzikowie, następnie uczestnicy „Drogą Słowiańską” dotarli do „Żółtej Trybuny”, gdzie Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie st. chor. sztab. Paweł Pawłowski omówił specyfikę terenu p przeprowadzane w tym rejonie poligonu ćwiczenia. Następnie na pasie taktycznym Bucierz, zaprezentowane zostały schrony oraz stanowisko dowodzenia. Poruszony został również temat zagrożenia ze strony niewybuchów, które napotkać można nie tylko na terenach poligonowych.

Kolejnym etapem rajdu był przejazd piaszczystą drogą, po której, na co dzień poruszają się pojazdy gąsienicowe i dotarcie do „Drogi Łowickiej”.

Przemierzając ten odcinek rowerzyści podziwiać mogli wiele ciekawych rzeczy, a z pewnością najciekawszym z nich były stare czołgi ustawione w pobliżu szlaku służące ćwiczącym wojskom, jako cele.

Przemierzając poligon drawski uczestnicy rajdu dotarli do niedostępnego, na co dzień Pałacu w Karwicach służącego, jako internat dla wojsk NATO oraz centrum dowodzenia ćwiczeniami. Tutaj przedstawiciele Wojska Polskiego przedstawili specyfikę obiektu oraz opowiedzieli o „Czekoladowej Damie”, która w nocy nawiedza Pałac - wzbudziło to ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych, którzy po krótkiej chwili w pośpiechu opuścili obiekt.

Następnie skrytymi w leśnej toni drogami leśnymi, uczestnicy rajdu dotarli do Pensjonatu Leśnego w Dzikowie, gdzie zorganizowano rodzinny piknik bezpieczeństwa, na który przybyły inne osoby, które z różnych przyczyn nie mogły wziąć udziału w samym rajdzie.

W trakcie pikniku zaprezentowano sprzęt Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz Policji.

Każda z przybyłych na piknik osób, mogła z bliska zobaczyć wyposażenie służb oraz porozmawiać o zagrożeniach płynących ze strony niewybuchów, wjeżdżania na tereny poligonowe oraz nieostrożnego posługiwania się bronią.

W trakcie pikniku zorganizowano również szereg innych atrakcji w tym ognisko, ściankę wspinaczkową, strzelnicę sportową i inne.

Łącznie w rajdzie udział wzięło 50 osób w tym 29 dzieci.

W rodzinnym pikniku bezpieczeństwa uczestniczyło ogółem 90 osób w tym 50 dzieci.

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

Text i foto: st. kpt. Andrzej Podolak

Czytany 5703 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 19:36