środa, 29 października 2014 13:08

Powtórka z spopockiego Monciaka... Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1W dniu 28 października 2014 roku o godz. 12.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu kilkudziesięciu osób przez kierowcę samochodu osobowego, który wjechał w tłum ludzi w Drawsku Pomorskim przy Placu Konstytucji.

Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały siły i środki drawskich służb ratowniczych, które już po kilku minutach od wpłynięcia zgłoszenia pojawiły się w miejscu tragedii.

W wyniku dokonanej oceny sytuacji ustalono, iż na deptaku znajduje się kilkadziesiąt poszkodowanych osób z różnorodnymi obrażeniami a zdarzenie ma charakter masowy.

Ponad to sprawca zdarzenia, który opuścił pojazd o własnych siłach zachowuje się bardzo agresywnie grożąc ratownikom niebezpiecznymi narzędziami.

W związku z brakiem zespołu ratownictwa medycznego na terenie miasta konieczne było przeprowadzenia segregacji poszkodowanych ich transportu w bezpieczne miejsce i rozpoczęcie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W wyniku podjętych czynności ratowniczych ustalono, iż poszkodowanych zostało 21 osób, z czego jedna została uwięziona w pojeździe i wymagała zastosowania specjalistycznych technik ratowniczych obejmujących wykonanie dostępu do poszkodowanej przy pomocy zestawu narzędzi hydraulicznych oraz ewakuacji poszkodowanej z wraku.

W trakcie prowadzenia TRIAGE-u przybyli na miejsce funkcjonariusze Policji obezwładnili agresora, założyli mu kajdanki i osadzili w policyjnym radiowozie niwelując tym samym zagrożenie z jego strony.

W miarę przybywania na miejsce zdarzenia dodatkowych sił i środków dokonywano zabezpieczania doznanych obrażeń ciała i przygotowywano poszkodowanych do transportu do okolicznych szpitali.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego wdrożono procedurę segregacji wtórnej i przystąpiono do transportu poszkodowanych.

W trakcie prowadzenia działań ratowniczych na miejscu pojawili się przejeżdżający obok ratownicy medyczni z Canadian Army Forces. Zaniepokojeni sytuacją postanowili wspomóc prowadzone działania ratownicze i wspólnie z polskimi służbami ratowniczymi przystąpili do udzielania specjalistycznej pomocy medycznej.

Tak właśnie przedstawiał się scenariusz ćwiczeń, jakie przeprowadzono na Placu Konstytucji w Drawsku Pomorskim. Sytuacja ta miała stanowić odzwierciedlenie zdarzenia, które kilka miesięcy temu miała miejsce na sopockim Monciaku a jej celem było sprawdzenie jak drawskie służby ratownicze są przygotowane do prowadzenia tego typu działań.

Z uwagi na specyfikę powiatu i stałą obecność wojsk NATO do ćwiczeń postanowili przyłączyć się również żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Canadian Army Forces.

Przygotowanie i przebieg ćwiczeń był na tyle realistyczny, że wśród lokalnej społeczności wzbudził ogólne poruszenie i poczucie, że sytuacja ta faktycznie miała miejsce.

Na zakończenie ćwiczeń ratownicy z Canadian Army Forces zaprezentowali sposób prowadzenia segregacji poszkodowanych i udzielania pomocy na polu bitwy.

Pokaz ten wszystkim obserwatorom uzmysłowił jak ciężka i niebezpieczna jest praca wojskowego ratownika medycznego biorącego udział w realizacji zadań bojowych.

Po realizacji założeń w jednej z restauracji na terenie Drawska Pomorskiego odbyło się podsumowanie ćwiczeń połączone z poczęstunkiem dla zaproszonych gości, uczestników i pozorantów.

Wykaz instytucji biorących udział w manewrach:

  • Komenda Powiatowa PSP w Drawsku Pomorskim
  • Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim
  • Wojskowa Straż Pożarna w Olesznie
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego filia w Drawsku Pomorskim
  • Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie
  • Canadian Army Forces
  • Straż Miejska w Drawsku Pomorskim

 

Organizatorem akcji była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim i działające przy niej Stowarzyszenie ŻAREK.

5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

Foto: st. str. Łukasz Sołtys, Robert Kowalonek

 

Czytany 3369 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:44