wtorek, 01 sierpnia 2017 19:44

STUDNICA 2017 - relacja! Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

42W dniach 26 – 27 lipca 2017 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko przeprowadzono ćwiczenia taktyczno – bojowe pod „STUDNICA 2017”, w których udział wzięły jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu drawskiego i województwa zachodniopomorskiego.

 

Wśród przybyłych sił i środków była też kompania gaśnicza „SZCZECIN” Centralnego Odwodu Operacyjnego, która uczestniczyła w ćwiczeniu praktycznym w ramach wojewódzkich ćwiczeń „ALFA 056”.

 

Pierwszy dzień obejmował organizację ćwiczeń aplikacyjnych, w trakcie, których ich uczestnicy omawiali problematykę gaszenia wielkoobszarowych pożarów lasów na terenach poligonowych.

 

W trakcie części aplikacyjnej głos zabrali:

 

 • płk Marek Gmurski – Komendant CSWL Drawsko,
 • mjr Wojciech Tadych – szef sekcji operacyjnej CSWL Drawsko,
 • st. chor. Paweł Pawłowski – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie,
 • Maciej Lipka – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Szczecinek,
 • Katarzyna Knyszewska - Nadleśnictwo Drawsko,
 • mł. bryg. Paweł Dymecki – Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim,
 • Jan Kaczmarowski – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych Warszawa,
 • Mirosław Kwiatkowski – Instytut Badawczy Leśnictwa Sękocin,
 • st. kpt. Michał Bany - KP PSP Drawsko Pomorskie,
 • kpt. Andrzej Podolak – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Drawsko Pomorskie,
 • Piloci samolotów gaśniczych Dromader.

 

Po zakończeniu części aplikacyjnej i zapadnięciu zmroku, przystąpiono do realizacji pierwszych założeń przewidzianych dla jednostek Wojskowych Straży Pożarnych w Olesznie, Stargardzie i Trzebiatowie oraz Komendy Powiatowej PSP w Drawsku Pomorskim.

 

W ramach ćwiczeń nocnych strażacy zmagali się z pożarem samochodów osobowych zaparkowanych w pobliżu zabudowań wojskowych na terenie Parku Wozów Bojowych w Konotopie oraz człowiekiem, który wpadł do studni i doznał licznych obrażeń ciała. Ćwiczenia te obserwowane były przez przedstawicieli Wojskowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie, Komend Powiatowych w Drawsku Pomorskim, Łobzie, Wałczu i Choszcznie.

 

W drugim dniu ćwiczeń obejmującym w sposób szczególny gaszenie wielkoobszarowych pożarów lasów na terenach poligonowych w wyznaczonym puncie przyjęcia sił i środków zlokalizowanym na terenie Lotniska Wojskowego Ziemsko stawili się strażacy Państwowej, Wojskowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nie zabrakło również służb współdziałających takich jak przedstawiciele Lasów Państwowych, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Żandarmerii Wojskowej, 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego czy też pracowników Zakładów Usług Leśnych.

 

Po przeprowadzonym instruktażu dotyczącym bezpiecznego poruszania się po terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przystąpiono do realizacji ćwiczeń.

 

Zgodnie z założeniem, na terenie poligonu drawskiego trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pk. WISLANDIA 2017.

 

W czasie strzelań artylerii rakietowej dochodzi do upadku rakiety w zwartym kompleksie leśnym, poza rejonem pasa ćwiczeń taktycznych.

 

Warunki atmosferyczne, wysoka temperatura powietrza oraz porywisty wiatr sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru.

 

Powstanie pożaru zostaje zauważone przez kierownika obiektu Pas Ćwiczeń Taktycznych (PĆT) Mielno, który alarmuje Wojskową Straż Pożarną Oleszno.

 

Jednocześnie pożar zauważają dostrzegalnie przeciwpożarowe w Ziemsku i Kaliszu Pomorskim.

 

Punkt Alarmowo Dyspozytorski Nadleśnictwa Drawsko alarmuje Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim i wysyła swoje patrole w rejon pożaru.

 

Po przybyciu na teren Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko okazuje się, że wejście w rejon pożaru jest niemożliwe z uwagi na nierozładowane baterie artylerii w rejonie PĆT Mielno, PĆT Góra Hetmańska i PĆT Studnica.

 

Dodatkowo z informacji kierownika obiektu wynika, że w rejon pożaru upadły rakiety, które nie wybuchły, według kierownika strzelań czas niezbędny na usunięcie zagrożenia to około 2 godziny.

 

Konieczne okazuje się powołanie sztabu akcji oraz skoncentrowanie niezbędnych sił i środków umożliwiających skuteczne podjęcie działań gaśniczych.

 

W związku z gwałtownym rozwojem pożaru na terenie CSWL Drawsko i w jego obrębie dochodzi do kilku niebezpiecznych zdarzeń (zasymulowanych podczas kilku przygotowanych epizodów) w ramach, których siły i środki musiały dokonać:

 

 • ewakuacji obozu harcerskiego w okolicach miejscowości Poźrzadło Wielkie, gdzie w związku z silnym zadymieniem i możliwością rozwoju pożaru należało drogą lądową przewieść 86 osób oraz przy pomocy łodzi ratowniczych kolejne 18 osób,
 • podjąć działania ratowniczo – gaśnicze w związku z pożarem wojskowych obiektów ćwiczeń, które zapaliły się od ogni lotnych,
 • podjąć działania ratownicze, a następnie poszukiwawcze w związku z wpadnięciem do wody strażaka w trakcie obsługi motopompy pływającej,
 • udzielić pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczył patrol policji zmierzający do miejsca pożaru,
 • podjąć działania ratowniczo - gaśnicze w związku z wybuchem czołgu i udzielić pomocy osobom poszkodowanym,
 • podjąć działania ratownicze w stosunku do skoczka spadochronowego, który zniesiony przez wiatr zawisł na drzewie na wysokości ok. 20 m nad ziemią.

 

W ćwiczeniach łącznie udział wzięło 45 zastępów straży pożarnej z terenu województwa zachodniopomorskiego, 19 pojazdów innych służb oraz 4 samoloty gaśnicze Dromader.

 

Ogółem w ćwiczeniach praktycznych uczestniczyło około 250 osób.

 

1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

 

Text: kpt. Andrzej Podolak

 

Foto: kpt. Andrzej Podolak, Nadleśnictwo Drawsko, Jan Kaczmarowski

Czytany 1598 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 kwietnia 2020 21:41